Projekt ,,Tydzień dla Ziemi”

Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje zbierania śmieci, baterii, wykorzystywania odpadów do wykonywania różnych przedmiotów oraz sadzenia drzew i wysiewania roślin kwiatowych. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody czy globalne ocieplenie.

Z okazji Dnia Ziemi w naszej szkole zawsze podejmowaliśmy wiele działań. To święto skłaniało do refleksji, pomysłowości i radosnej zabawy. Tegoroczne obchody, ze względu na pandemię koronawirusa musieliśmy przenieść do wirtualnego świata.

W dniach 20 - 27 kwietnia 2020r., z okazji obchodzonego 22 kwietnia Światowego Dnia Ziemi realizowaliśmy projekt ,,Tydzień dla Ziemi”. Dzięki pomocy i wsparciu rodziców, szczególnie dzieci przedszkolnych i młodszych uczniów projekt mógł być przeprowadzony zdalnie.

Głównym celem projektu było kształtowanie postawy odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska, jakości  najbliższego  otoczenia oraz wprowadzenie zmian korzystnych dla całej społeczności. Wdrożenie ekologicznych rozwiązań i edukację we współpracy ze środowiskiem domowym uczniów.

,,Zasadźmy razem kwiatek w doniczce, posłuchajmy śpiewu ptaków,  zazieleńmy własny parapet lub balkon”.

Zaproponowane przedszkolakom i uczniom zadania oraz konkursy spotkały się z ich wielkim zaangażowaniem i zainteresowaniem. Uczniowie podjęli wiele działań i nadesłali duże ilości zdjęć potwierdzających realizację zadań. Największym zainteresowaniem cieszył się konkurs fotograficzny ,,Przyroda w obiektywie”, którego celem było ukazanie piękna naszej Ziemi. Wszystkie prace były wykonywane przez adresatów projektu w domu lub jego pobliżu dzięki pomocy rodziców. Prowadzone były też e-warsztaty ekologiczne na zajęciach z wychowawcami przez komunikator społecznościowy Skype oraz rozmowy na e-zebraniach z rodzicami.

Musimy pamiętać, że ,,Ziemia nie należy do nas, my należymy do Ziemi, cokolwiek czynimy Ziemi – czynimy sobie”.                                                Koordynatorzy projektu:

Anna Budnik, Elżbieta Dembińska, Teresa Gallus

Coś dla ziemi